راهنمایان گردشگری و آثار تاریخی کاشان
زبانی برای شنیدن !

همونطور که توی پستهای قبل قول داده بودم بالاخره امروز وقت کردم تا عکسهای مربوط به عزاداری ماه محرم در نوش آباد رو که امسال گرفتم براتون بذارم. اولا شرمنده بابت دیرکرد خیلی سرم شلوغه. دوما عکسها با موبایل گرفته شده و خیلی کیفیت ندارن. قرار بود که عکسهای یکی از دوستان راهنما رو بذارم که وقت نشد ازش بگیرم. سوم اینکه عکسها رو توی سه تا فایل فشرده مجزا گذاشتم تا دوستانی که سرعت خطشون پایینه راحت بتونن بگیرن. برای باز کردن عکسها هم باید برنامه Winrar داشته باشین که مجانیش رو راحت می تونید توی اینترنت پیدا کنید.

تصاویر مراسم روز هشتم ماه محرم (شبیه سازی ورود گروههای مختلفی که توی ماجرای کربلا بودن) :

مراسم روز هشتم محرم نوش آباد1 مراسم روز هشتم محرم نوش آباد2

دريافت تصاوير روز هشتم

تصاوير مراسم روز يازدهم ماه محرم - خیل عرب (شبیه سازی شهادت امام حسین علیه السلام و یارانشان و نیز به خاک سپاری اجساد مطهر شهدا) :

مراسم روز يازدهم نوش آباد-خيل عرب1 مراسم روز يازدهم نوش آباد-خيل عرب2

دريافت تصاوير روز يازدهم

تصاوير نمايشگاه جنبي مراسم كه شامل ماكت هاي واقعه كربلا و مجسمه ها و كارهاي هنري مرتبط با مسايل مذهبي بود :

نمايشگاه هيات حسيني نوش آباد1 نمايشگاه هيات حسيني نوش آباد2

دريافت تصاوير نمايشگاه هيئت حسيني نوش آباد


لينك ثابت | نويسنده: سيد امیر حسین | موضوع | تاريخ |

سلام

امروز یه عکس از مسجد آقابزرگ براتون می ذارم تا بهانه ای بشه برای توضیح مختصری که می خوام در رابطه با اون بدم.مسجد و مدرسه آقابزرگ کاشان علاوه بر ویژگیهای منحصربه فرد در اصول معماری و ساخت بنا، در تاریخچش هم مسائلی داره که اون رو از سایر مساجد متمایز می کنه.

از این سری مسائل می توان به علت ساخت این مسجد اشاره کرد.مسجد آقابزرگ شاید تنها مسجدی باشه که از طرف پدرزن برای داماد ساخته شده.قضیه از این قراره که...

در حدود ۱۸۰ سال پیش یه عالم بزرگی و مشهوری به نام ملا محمد مهدی نراقی در  کاشان زندگی می کرده.از قرار معلوم فرزند آخر ملا محمد مهدی که اتفاقا پسر هم بوده، موقعی به دنیا می آد که خود ملا محمد مهدی از دنیا می ره.طبق رسم و رسوم اون موقع که هنوزم کم و بیش پابرجاست، اسم اون فرزند تازه بدنیا اومده، میشه محمد مهدی(به اسم پدرش).بعد از یه مدتی محمد مهدی که رشد می کنه و بزرگتر میشه اون هم به درجات بالای علمی می رسه و مثل پدرش می شه ملا محمد مهدی!مردم کاشان برای اینکه ایشون رو با باباش اشتباه نکنن تصمیم می گیرن به ایشون بگن "آقا کوچک" و به بابای مرحومش هم بگن"آقابزرگ".چرخ روزگار می گرده و می گرده تا اینکه یه روز محمد شاه قاجار گذرش به شهر کاشان می افته و تصمیم می گیره با علمای سطح اول کاشان ملاقاتی داشته باشه!از قرار معلوم "آقا کوچک" هم توی این جلسه حضور داشته و با صحبتایی که تو این جلسه می کنه حسابی توجه شاه رو به خودش جلب می کنه.شاه قاجار بعد از صحبتای ایشون جویای نامشون می شن و بعد از اینکه متوجه می شن ایشون ملقب به "آقا کوچک" هستند به مردم امر می کنن که به دلیل رتبه بالای علمی ایشون، از این به بعد ایشون رو هم "آقابزرگ" خطاب کنن.

از قضای معلوم حاج محمد تقی خانبان، پدرزن "آقاکوچک" (که حالا دیگه شده "آقابزرگ") با این قضیه خیلی حال می کنه و از اونجایی که تاجر و پولدار بوده به احترام دامادعزیزش این مسجد و مدرسه رو بنا می کنه تا "آقابزرگ" توی اون نماز بخونه و به طلاب درس حوزوی بده.جالبتر اینکه این مکان بعد از ۱۷۰ سال، هنوز دوتا کارایی خودش یعنی مسجد و مدرسه علمیه رو حفظ کرده!!!         


لينك ثابت | نويسنده: سيد محمد جواد | موضوع | تاريخ |